Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

yurtdışı telefon kaydı
Türkiye'deki vergilendirme uygulamaları nedeniyle yurtdışından alacağınız cep telefonu Türkiye'den alacağınız aynı modelin fiyatına göre oldukça ucuzdur. Bu yüzden telefon ihtiyacınız varsa ve yakın zamanda yurtdışına çıkacaksanız telefonunuzu oradan alıp Türkiye'ye getirmeniz tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Ancak yurtdışından aldığınız telefonu dört ay içinde bir pasaporta işletmeniz (kendi pasaportunuz olmak zorunda değil) ve "yolcu beraberinde getirilen cihaz" kapsamına aldırmanız gerekir.

Yurtdışı telefon kaydı işlemlerini E-Devlet kapısı üzerinden yapmak gereklidir. Eğer bir e-devlet hesabınız yoksa en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Telefonu başka bir tanıdığınızın pasaportuna işletecekseniz sizin değil, pasaport sahibinin e-devlet hesabı kullanılmalıdır.

Tabi ki yurtdışı telefon kaydı alacağınız birden fazla telefon için geçerli değildir. Her vatandaş yurtdışından iki yılda bir telefon getirebilir. Dikkat edilmesi gereken husus bu sürenin takvim yılı hesabına göre yapıldığıdır. Yani 2016 Aralık ayında bir defe yurtdışı telefon kaydı yaptırdıysanız, bir sonraki işleminizi 2018 Ocak ayında gerçekleştirebilirsiniz.

yurtdışı telefon kaydı
E-Devlet şifreniz varsa www.turkiye.gov.tr adresine girip arama bölümüne "IMEI Kaydet" yazın ve arama sonucunda bulunan ilgili sayfaya girin. Karşınıza "Cep Tel, IMEI, Belge Türü, Başvuru Türü, Pasaport Türü"  olarak doldurulması gereken bölümler çıkacaktır.

Başvuru Türü: "Kendi bilgilerim ile başvuruda bulunacağım"
Cep Telefonu: Cep telefonu numaranız
IMEI No 1: Aldığınız telefonun arama kısmına *06# tuşlayarak edineceğiniz numarayı girin.
IMEI No 2: Bazı telefonların iki farklı IMEI numarası bulunur. Varsa ikinci numarayı buraya yazın
Ülkeye Giriş Yapılan Belge Türü: Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu
Pasaport No: Pasaportunuzun ilk sayfasında bulunan numarayı girin.
Ülkeye Giriş Tarihi: Pasaportunuzun son sayfasındaki giriş tarihini girin.

Telefonunuz ve pasaportunuzla ilgili bilgileri girdikten sonra sayfanın üst kısmında bulunan "Cep Telefonu Harç Ödeme" bölümüne girin. Bu sayfada direkt olarak Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasına yönlendirileceksiniz. Ödeme yapılması gereken harç tutarı bu sayfada gösterilecektir. (2017 yılı yurtdışı telefon kaydı harç ücreti 149,20 TL'dir.) Sayfadaki yönergeleri takip ederek kredi kartı aracılığıyla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Uyarı: Eğer pasaport sizin değil de bir başkasının ise ödeme yaparken "Başkası Adına" kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Söz konusu kişinin T.C kimlik numarası da bu bölümde bildirilmelidir.

Ödeme işlemi bittiğinde geri E-Devlet sayfasına gelin ve biraz önce pasaport ayrıntılarını girdiğiniz bölümün altında yer alan "devam" butonuna tıklayın. Ekrana o ana kadar girdiğiniz bütün bilgiler gelecektir. Bu bilgilerin doğruluğunu teyit edin ve eğer hata yoksa "onayla" butonuna tıklayabilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından yurtdışı telefon kaydı sonuçlanacaktır. İşlem 24 saat içinde merkezi sisteme işleyecek ve 24 saat sonra tekrar kontrol ettiğinizde yurtdışı telefon kaydı "yolcu beraberinde getirilen cihaz" statüsünde görülecektir. Artık arkanıza yaslanıp, neredeyse %50 daha ucuza sahip olduğunuz telefonunuzu güvenle kullanabilirsiniz.

Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.