Doğal Bir Cennet: Kaz Dağları Nerede, Nasıl Gidilir?

kaz-daglari-nerede
Haritadaki yeri Çanakkale ve Balıkesir arasında yer alan Kaz Dağları İda Dağı olarak da bilinmektedir.

Doğal güzellikleriyle anılan Kaz Dağları Bölgesi 3 tepeden oluşur ve bunların en yüksek olanı Karataş tepesidir. Çevresi büyük oranda ormanlık alandır ve yerleşim alanı son derece seyrektir. Ancak yakın civarda bir çok küçük köy yer alır. Bölgede yer alan en önemli merkez Edremit’te yer alan Altıoluk beldesidir ve bu alan Alp Dağları sonrasında en temiz havaya sahip ikinci alandır.


Kaz Dağları’na Nasıl Gidilir?

Güzergâh olarak Kaz Dağları’na nasıl gidilir sorusu için güzergâh Bursa, Balıkesir, Edremit, Akçay ve Kaz Dağları şeklinde olacaktır. Edremit’ten sonra yaklaşık 8 km geçince kaz dağlarına ulaşılabilirsiniz.

Nereleri Gezilir?

kaz-daglari-selale
Tatiliniz için Kaz Dağları gezilecek yerler size beklenen çeşitliliği verecektir. Pınarbaşı,  yaz aylarında serinlemek isteyenlerin vazgeçilmez tercihlerindendir. Ayrıca Şahinderesi Kanyonu da yine bu bölgede mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Bol ağaçlı piknik alanı ile tüm gününüz doğal terapi tadında geçecektir.

Çağlayan Piknik Yeri'ni de ziyaret edebilirsiniz, Kızılkeçili Köyü içerisinde ve Akçay’a 3 km mesafede son derece keyifli bir alandır. Hanlar bir diğer önerilen piknik alanıdır. Çay kenarında ferahlamak isterseniz Mıhlı Çay'ı mutlaka ziyaret edin, Mıhlı Çay, Çanakkale karayolu üzerinde yer alan doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir diğer alandır.


Kaz Dağları Yemekleri

Gözleme, mantı ve kabak çiçeği dolması Kaz Dağları yemekleri içinde geleneksel özelliklerini kaybetmeyen yemeklerdir. Ayrıca zeytinyağlı sebze yemekleri de son derece lezzetlidir. Köy kahvaltılarında zeytin ve zeytinyağı ağırlıklı yiyecekler bulunabilir.

Tarihi Yapıları

Bölgeye gelindiğinde tarihi parçaları görebileceğiniz Kaz Dağları müzeleri görülebilir. Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, bölgeye ait zengin tarih dokuyu ziyaretçilere hissettirmektedir.  Yine tarihi dokusunu koruyan köyler de ziyaret edilebilecek diğer alanlardır. Çamlıbel Köyü ve Kızılkeçili Köyü en bilinenleridir.


Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.