Vizesiz Yurtdışı Tatili: Arnavutluk

vizesiz-arnavutluk
Birçok Türk vatandaşının hayâli olan vizesiz yurtdışı seyahati son zamanlarda oldukça kolay bir hâl aldı. Biz de size bu yazımızda vizesiz bir şekilde gidip büyük bir zevk alacağınız Arnavutluk’u kısa bir şekilde tanıtacağız. Şunu unutmayın! Vizesiz bir şekilde sadece 30 gün boyunca gezebilirsiniz ve en az altı aylık bir pasaport sahibi olmanız gerekiyor.


vizesiz-yurtdisi-arnavutluk
Öncelikle şundan bahsedelim, Arnavutluk’un para birimi olan Arnavutluk Leki ile Türk Lirasının arasında büyük bir fark yok. Bu yüzden alışveriş yaparken az çok aynı fiyata yapıyorsunuz. Başkenti Tiran olan Arnavutluk, size gezilecek çok fazla tarihi alan sunuyor. Bunlardan birkaçı;


  • Rozafa Kalesi
  • Ethem Bey Camii
  • Ohri Gölü
  • Berat Kalesi
  • İşkodra Gölü

arnavutluk-rozafa-kalesi


rozafa-kalesi-arnavutluk


berat-castle-arnavutluk


iskodra-arnavutluk
Bunun yanında birçok tarihi müze ve alanlara Arnavutluk'ta ulaşabilirsiniz.

Gelişmişlik açısından biraz geride kalmış olsa da, barındırdığı tarihi alanlar, Arnavutluk’a çok fazla değer katıyor.

Dini inanç bakımından Arnavutluk halkının çoğunluğu Müslüman olduğundan dolayı etrafta çok fazla camii var. Hristiyan halkın çoğunluğu Ortodoks ve Katoliktir. Dili Arnavutça, daha sonra en fazla konuşulan dil ise İngilizce. Bu yüzden Arnavutluk seyahati sizi fazla yormayacak ve zorlamayacaktır.

Arnavutluk’a ulaşım  ise ülkemizden oldukça kolay. İster uçakla, ister trenle, ister otobüsle, isterseniz de arabanızla birlikte Arnavutluk'a seyahat edebilirsiniz. Otobüs ve tren seferleri günde bir defa olmak üzere Tiran merkezli kalkıyor.


Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.