Son Zamanların Gözdesi Doğu Ekspresi

dogu-ekspresi-kars
Son yıllarda ülkemizde gençlerin çok fazla tercih ettiği Kars Doğu Ekspresi bu yıl da çok fazla ilgi gördü ve önümüzdeki günler için biletler şimdiden tükendi. Yaklaşık yirmi dört saat süren bu yolculuk Ankara’dan başlıyor Kars’a kadar trenle birlikte yolculuğunuz devam ediyor. Özellikle yollarda çok fazla kar varsa değmeyin keyfinize! Aman dikkat! Kars bu, çok fazla soğuk ve donarsınız! Bu yüzden gitmeden önce çok sıkı giyinin ve yanınıza sizi sıcak tutacak şeyler alın!

Doğu Ekspresi rotası Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars olarak her gün akşam saat 18.00’da Ankara’dan kalkıyor. Her sabah saat 08.00’da ise Kars’tan Ankara’ya doğru gelen bir sefer mevcut.
Trende birden fazla çeşitli vagon bulunuyor, onları da şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Yataklı Vagon: İki adet yatak var.
  • 2+1 Pulman: Normal koltuklu vagon, yirmi dört saat boyunca oturuyorsunuz.
  • Örtülü Kuşetli: Burada koltuklar var fakat istediğiniz zaman bu koltukları yatağa dönüştürebiliyorsunuz. 

vagon-dogu-ekspresi
Trenin kantininde hazır yiyecekler satılıyor ve onları normal fiyata satın alabiliyorsunuz. Bir de restoranı var. Restoranın yemeklerinin pek kaliteli olduğu söylenemez, hazır köfteler kullanıldığına bizzat şahit oldum. Sefere başlamadan önce çantanıza sandviç hazırlayıp koymanızı tavsiye ederim ya da kantinden hazır abur cuburlar alabilirsiniz.

Tren ara duraklarda pek fazla vakit geçirmiyor. En fazla on dakika duruyor, bazen bu on beş dakikaya kadar çıkıyor. Bu duraklamalarda inip kesinlikle hava almalısınız, Doğunun temiz havasını içine çekmelisiniz.

kars-dogu-ekspresi
Kars’a yaklaştığınız zaman göreceğiniz eski tarihi Rus yapıtları ayrı bir hava katıyor. Kars’a vardığınız zaman Çıldır gölünü, Ani Harabelerini, ve Sarıkamış’ı kesinlikle görmelisiniz. Ben Kars’ta bir gün kalmanızı öneriyorum, gezdikten sonra da sabah ilk trenle tekrar Ankara’ya dönersiniz.

İstanbul’dan Doğu Ekspresi düşünüyorsanız biraz masraflı oluyor, Ankara’ya gidip Ankara’dan Doğu Ekspresi’ne başlamanız bütçenizi rahatlatacaktır.

Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.