Gezilecek Yerler: Büyükada

büyükada-gezilecek-yerler
İstanbul’da yaşayıp da biraz da olsa doğa havası, ada havası almak istiyorsanız Büyükada bu mekânların başında geliyor. Her türlü aktiviteyi bulabileceğiniz Büyükada’da denize de girip, bisiklet sürüp, bir çok yer keşfederek keyfinizi yerinize getirebilirsiniz.

Büyükada’da gezilecek birçok yer var, bunların başında ise Aya Yorgi Kilisesi geliyor. Hârika bir mimariye sahip olan bu kilise, Büyükada’ya gidenlerin görmeden dönmemesi gereken bir yapıt. Yürüyerek ulaşması yaklaşık bir saat sürse de gittiğiniz zaman göreceğiniz manzara ve bu yapıt sanırım yürümenize değecek.

Aya Yorgi Kilisesi, 1751 yılında inşa edilmiş, denizden 204 metre yükseklikte bulunan bir kilise. Hristiyanlar tarafından çok fazla ziyaret ediliyor.

Eğer denize girmek istiyorsanız hârika bir koy var. Adı da Prenses Koyu. Buraya ulaşım günün belirli saatlerinde olduğundan dolayı ziyaret etmeden önce internet üzerinden motorla gidiş-geliş saatlerinini kontrol etmenizi öneririz. Büyükada iskelesinin hemen yanından kalkan motorlar sizi direkt olarak Prenses koyunu işleten işletmenin bulunduğu plaja bırakıyor. Şunu da belirtmeden geçmeyelim, plaj ücretli.

Prenses koyunun çok fazla temiz ve bakımlı olmasının sebebi sanırım bir özel işletme tarafından halka sunulması. Bu yüzden kaliteli bir hizmet alıyorsunuz.büyükada-prenses-koyu

Büyükada’ya ulaşım günün belirli saatlerinde İBB tarafından yapılıyor. Kadıköy ve Kabataş iskelesinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Yine binmeden önce internet üzerinden saatlerine bakmanızda fayda var. Çünkü saatleri sık sık değişiyor. Çok fazla sefer olmasa da Yalova ve Bursa üzerinden de Büyükada’ya ulaşmanız mümkün.

Eğer günün yorgunluğunu bir sahil restoranında yemek yiyerek atmak istiyorsanız Büyükada tam size göre. Bisiklet kiralayarak hem gezebilir hem de spor yapabilirsiniz, ardından da hârika bir yemek ile birlikte günü sonlandırabilirsiniz. Fiyatlar sahilde gayet uygun, bu yüzden tercih ediliyor.


Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.