Yurtdışı Seyahatinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

yurtdisi seyahatinizde dikkat

Eğer yurtdışına bir seyahat düşünüyorsanız bu seyahatin yurtiçi seyahatlerden oldukça farklı dinamikleri olacağını unutmayın. Seyahatinizi planlama aşamasında, seyahat öncesinde ve seyahat sırasında dikkat etmeniz gereken konu başlıkları var.

Güvenlik ve Sağlık

Doktorunuz ve sigorta şirketinizle görüşüp check-up yaptırın. Gideceğiniz bölgeye göre gerekli aşıları yaptırdığınızdan ve reçetelerinizi yenilediğinizden emin olun. Ayrıca sigorta poliçenizin acil durumlarda yurtdışında da geçerli olup olmadığını sigorta şirketinizden öğrenin. Karşılamıyorsa sigorta kapsamınızı genişletmeyi düşünün.

Pasaportunuzun fotokopisini birkaç farklı yerde ve güvendiğiniz bir yakınınızda bulundurun. Bir örneğini de e-posta hesabınızda da saklayabileceğiniz şekilde taratın. Pasaportunuz çalınırsa veya kaybolursa vatandaşlığınızı ispatlamanıza yardımcı olabilir.


Gideceğiniz ülkedeki Türk Konsolosluğu'na kaydolun. Ülkede bir sorun yaşanırsa Türk hükümeti sizinle iletişime geçip güvenlik altına alınmanızı sağlayacaktır.


İlaçlarınızı her zaman yanınızda taşıyın. Evet, bütün Avrupa mahallelerinde bir eczane bulunur ancak gece geç saatlerde eczane aramak yorucu olabilir. Eğer üçüncü dünya ülkelerine gidiyorsanız doğru ilacı bulmanız zor olabilir.


Dışişleri Bakanlığı'nın seyahat uyarılarını kontrol edin ve elçiliğin adresini öğrenin.


Cüzdanınızı ve diğer önemli belgelerinizi ceplerinizde taşıyın ve biraz fazla yaklaşan herhangi birine güvenmeyin. Cüzdanınızı da arka cebinizde taşımayın.


Para Birimi

yurt-disi-para-guvenligiGitmeden önce para birimlerinin değerlerini öğrenin. Bir Danimarka Kronunun sadece 10 cent'e eşit olduğunu öğrenmek kötü bir sürpriz olabilir.

Kredi kartınızın ziyaret ettiğiniz ülkede geçerli olduğundan emin olun. Avrupa bankalarının neredeyse tamamı daha güvenli çip teknolojisine geçti. Artık yurtdışında daha az sayıda işletme eski manyetik şeritli kartları kabul etmektedir.


Ziyaret ettiğiniz ülkede bir bankaya veya ATM'ye gidin. Havaalanındaki veya şehir çevresindeki döviz büroları çok yüksek komisyonlarla işlem yapmaktadır. ATM'de ya da bir banka şubesinde daha makul fiyatlarla döviz alıp satabilirsiniz.


Her zaman yanınızda yerel nakit para bulundurun. Kredi kartı her yerde geçerli olmayabilir.


Bankanızı arayıp yurtdışında çıkacağınızı bildirmeniz yararınıza olabilir. Bankalar bir gün Türkiye'de kullanılan kart aynı gün başka bir ülkede de kullanılırsa kartınızın çalındığından şüphelenip kartınızı kullanıma kapatabilir.


Ülkeye giriş çıkış harçlarını kontrol edin. Bazı ülkeler 25 ile 250 dolar arasında bir harç talep edebilir.

Yerel Araştırma

yurtdışı araştırmaRehber kitaplar edinin. Rehberler genelde haritalar, ipuçları, tavsiyeler içerir ve gittiğiniz yerlerde tanıtım broşürü satın almanıza gerek kalmayacak kadar ayrıntılı bilgi verirler. Şehirde devam eden etkinlikleri takip edin. Bulunduğunuz sırada dünyaca ünlü bir festivale denk gelebilirsiniz.

Elektronik

Her ülkenin farklı boyut ve voltaj değerleri vardır. Bu yüzden şarj adaptörünüzü yanınızda getirin. Yurtdışında alacağınız şarj adaptörü sizin elektronik cihazınızla uyumlu olmayabilir.

Ülkedeki elektrik voltajı standartlarını kontrol edin. Cihazlarınız eksik voltaj nedeniyle çalışmayabilir ya da yüksek voltaj nedeniyle zarar görebilir. Telefonunuzun roaming özelliğini açmadan önce servis sağlayıcınız ile görüşüp bir yurtdışı paketi tanımlatın. Roaming ücretleri oldukça pahalıdır ve sürpriz bir faturayla karşılaşmanıza neden olabilir.


Konaklama, Yemek, Ulaşım

yurtdisi-seyahat-dikkat-etmeniz-gerekenlerÇantanıza ilave bir kıyafet paketi ekleyin ve kabinde götürün. Havayolu bagajınızı kaybedebilir ve giyecek hiçbir şeyiniz kalmayabilir. Yanınızda atıştırmalık yiyecekler bulundurun. Yabancı bir ülkedeyken bazen damak tadınıza uygun yiyecek bulamayabilirsiniz.

Dünyanın dört bir yanında İngilizce konuşan insanlar bulabilirsiniz ancak yine de taksi şoförüne gösterebileceğiniz yerel dilde bir şeyler olması ekstra bir tedbirdir.

Pasaportunuzun son kullanım tarihini kontrol edin çünkü bu tarih biraz yanıltıcıdır. Pasaportunuzun son kullanım tarihine en az altı ay kala dönüş yapmış olmalısınız. Daha az süre kalmışsa yurtdışına çıkmadan pasaportunuzu yenileyin.

Yurtdışında bulunmak kendinizi geliştirme yolunda önemli bir deneyim olabilir. İster ilk defa yurtdışına çıkacak olun, ister oldukça deneyimli bir gezgin olun yurtdışında dikkat edilmesi gerekenleri göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır.Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.