Seyahat Ederken Para ve Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

yurtdışı cüzdan güvenlik
Ne yazık ki turistlerden yararlanmak isteyen dolandırıcılara ve hırsızlara tatil yok. Seyahatinizi akıllıca planlamak ve daima önlem almak önemlidir. Dolandırıcılar ve hırsızlar çoğunlukla turistleri hedef alır ve eğer biraz dikkatsizseniz kaşla göz arasında paranızı ya da kredi kartınızı çaldırabilirsiniz.

Seyahat Ederken Para ve Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Otelin ön bürosundan yapılan bir çağrı kredi kartınızla ilgili bir sorun olduğunu ve kart bilgilerinizi resepsiyon memuruna okumanızı ister. Kart bilgilerinizi paylaşmayınız, muhtemelen bir dolandırıcılıktır. Kredi kartınızla ilgili gerçekten bir sorun varsa muhtemelen ön büroya davet edilirsiniz.

Otel odanıza kapının altından bir restoran broşürü atılmış olabilir. Bu broşürdeki numaradan sipariş vermeyin. Sipariş verdiğinizde kart bilgileriniz istenir ve o pizza hiç gelmez. Çoğu otel istediğiniz takdirde sipariş verilebilecek güvenli restoranların listesini size verir.

Otelin Wİ-Fİ Şebekesine Dikkat!

seyahat otel wifi

Otelin Wİ-Fİ şebekesini ararken dikkat edin. Otelinizin adına benzeyen bir Wİ-Fİ adresi görebilirsiniz ancak bilgilerinize erişmeye çalışan bir dolandırıcı olabilir. Bağlanmadan önce yetkili şebekeyi kullandığınızdan emin olmak için otel çalışanlarından yardım alın.

Tüm Paranızı Cüzdanınızda Taşımayın!

seyahat para güvenliği

Paranızın tamamını asla cüzdanınızda taşımayın. Bunun yerine paranızı parçalara ayırın ve çeşitli miktarlarda farklı noktalarda saklayın. Cüzdanınızda bir miktar para tutabilir ve kalan paraları çantanızın içinde bir ayakkabı veya çorapta gizleyebilirsiniz. Otel odasında kasa mevcutsa para kasasınıda değerlendirebilirsiniz.


Otel odanızda nakit ve kredi kartınızı bırakmayın. Hırsızlık sadece otel dışında gerçekleşmez. Otel çalışanlarının oda kapısının kilidini açık bırakması diğer otel misafirlerinin odanıza girmesine sebep olabilir.


Büyük olasılıkla otelinizin yakınında bankamatikler olacaktır. Bu da tatil boyunca nakit kontrolünüzü kolaylaştırır. Paranızı bankada tutup gerektikçe çekmek güvenli bir yoldur.


Çalınan bir kredi kartını ne kadar çabuk bankaya rapor ederseniz o kadar iyi olur. Bu sebeple bankanızla iletişim kanallarını seyahat öncesinde not edinin.


Tenha bölgelerdeki kaçak bankamatikler sorun yaşatabilir. Otelinizin içinde veya şehirlerin ana arterlerinde bulunan bankamatikleri kullanın. Bankamatikleri gece geç veya sabah erken saatlerde ziyaret etmeyin.


Alışveriş yaparken, restoranda hesap öderken, bankamatik kullanırken başkalarının önünde çok miktarda para göstermeyin. Paranızı düzenleyin ve gerektiği kadar parayı cebinizden çıkarın.


Telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı kaybederseniz ele geçiren kişi size ait finansal uygulamalara ve diğer kişisel bilgilerinize erişebilir. Güvenliğinizi sağlamak için her bir cihazı şifre korumalı olarak kullanın ve bir veya iki dakika hareketsiz kaldıktan sonra cihazları otomatik kilitleyen bir güvenlik önlemi alın.


Potansiyel dolandırıcılık durumlarına hızlı bir şekilde müdahale edilebilmesi için önceden belirlenecek parametreleri aşan tüm işlemler için uyarı gönderilmesini içeren güvenlik önlemleri sağlayın.


Bir şeyler satın alırken ya da bankamatiklerden para çekerken kart okuyucularının bulunduğu bölmeyi bilgilerinizi ele geçirebilecek şüpheli cihazlar için kontrol edin.


Yurtdışına çıktığınız zaman paranıza ve kredi kartınıza gerektiğinden fazla dikkat edin. Sonuçta hiçbir şey nakit paranızı ya da kredi kartınızı kaybetmekten daha hızlı bir şekilde seyahatinizi mahvedemez.Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.