Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanır?

seyahat cantasi
Yolculuğa çıkacak biri için en zor ve en önemli işlerden biri de seyahat çantasını hazırlamaktır. Yapılacak seyahatin süresine ve özelliğine göre eşya alınacağı düşünülürse yolculuk yapacak kişinin önceliklerini belirlediği bir liste oluşturarak işe başlaması en uygun yol olarak kabul edilmektedir.

Seyahat çantası yolculuk sırasında ve yolculuktan sonrası için ihtiyaçların karşılanacağı önemli bir malzemedir. Bu sebeple acil ihtiyaçtan başlayarak önem sırasına göre çantaya konulacaklar sıralanmalıdır. Kullanılma ihtimali düşük ürünleri çantaya koymamaya özen gösterilmelidir. Yolculuk dönüşü pek çok kıyafet ve malzemenin genellikle çantanın içinden çıkarılmadığını tecrübe ettik.

Seyahat Sırasında Kullanacağınız Eşyaları Gün Gün Planlayın

Yolculuk sırasında ve yolculuktan sonra kullanılacak eşyaların gidilecek yerde kaç gün kalınacaksa ona göre ayarlanarak bavula konulması gerekmektedir. Gün gün giyilecek kıyafetler kabaca belirlenirse çok fazla eşya almaya gerek kalmadan bavulun hazırlanması kolay olacaktır. Bunun yanında gidilecek yerin hava durumunu gitmeden önce incelemeniz size büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Çok sıcak bir yere giderken kalın bir kıyafet almak yükü arttıracak ve kullanmayacağınız eşyaları gereksiz yere taşımanıza gerek kalmayacaktır. Ayrıca seyahat bir iş, toplantı veya tören için yapılıyorsa orada giyilecek kıyafetin özenle çantaya yerleştirilmesi veya elde taşınması uygun olacaktır.

Seyahat sırasında konulacak eşyaların kullanılma ihtimalinin yüksek olması hazırlanan bavulunda daha hafif olmasını sağlayacaktır. Seyahat çantası kişiler için ayrı ayrı hazırlanmıyorsa ve aile fertlerinin ortak bir çantası olacaksa bu durumda alınacak eşya sayısı daha da sınırlı kılacaktır.

Seyahat Çantasına Eşyaların Yerleştirilmesi

seyahat çantası
Öncelikle kıyafetlerin katlanmasında çantanın büyüklüğü etkili olmaktadır. Çanta küçük ise kıyafetleri daha az katlamak yer tasarrufu açısından daha doğrudur. Kırılabilecek eşyalar çantanın orta kısmına konulmalı ve havlu gibi yumuşak bir eşyaya sarılarak yerleştirilmelidir. Çorapları iç içe geçirerek ayakkabıların içine koyarak çantaya yerleştirmek yer konusunda tasarruf yapılmasını sağlayacaktır. Küçük parça kıyafetler çantaya en son konulmalıdır. Bunun sebebi çantada kalan boşlukların küçük eşyalarla doldurulmasıdır. Kırışmaması gereken ürünler çantanın içine en son yerleştirilmeli üzerine başka eşya konulmamalıdır.

Seyahat çantası hazırlarlarken yolculuk sonrası ilk kullanılacak eşyaların daha üst kısımda bulunmasına dikkat edilmelidir. Böylece eşyalar alınırken çantanın diğer kısmında bulunan eşyalar dağılmayacaktır. Krem, losyon, parfüm, diş macunu gibi malzemelerin konulacağı ve bu ürünlerin kapaklarının açılması durumunda dışa sızmasını önleyen bir küçük çanta alınmalı ve bu ürünler o çantanın içinde bavulun içerisine yerleştirilmelidir.


Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.