Kamp ve Yaban Hayatı

kamp ve yaban hayatı
Kamp ve yaban hayatı ile ilgili kısa bir bilgi paylaşmak isterim. 1988’den beri kamp hayatım gerek okul yıllarında gerekse daha sonraki yıllarda biraz profesyonel biraz hobi olarak süregelmektedir. Tek başıma kamp yapmak ayrı bir keyiftir. Motosiklet, yürüyüş ve araç ile yapılan kamplar hayatımın hep bir parçası olmuştur.

Yabani hayvan tehlikesi ile hiç karşı karşıya gelmedim desem yeridir, bir kez hariç. Arkadaşımı uyarmama rağmen yapmış olduğu bir hata sonucunda çadır bagajından yiyeceklerimizi çalan bir ayı ile karşılaştık. Ama ayının bizimle hiç bir alakası olmadı. Sadece yiyecekleri aldı ve gitti. Diyeceğim o ki, yabani hayvanlar, kolay kolay insan olan yere gelmez, tabi çok aç değilse. Açsada öncelikli tercihleri sizin yiyeceklerinizdir. Yani siz değilsiniz. Siz ancak onlar için bir tehdit oluşturursanız onların gözünde o zaman tehlike çanları çalıyor demektir.

Bu sebeple, ağzı bağlanmamış, kokusu dışarı yayılan yiyecek torbalarını açıkta bırakmak sizin için risk oluşturabilir. Nadir olan bir şeydir ancak ihtimal dahilindedir. Böyle bir durum ile karşılaşmak istemiyorsanız, yiyecek torbalarını koku çıkmayacak şekilde bir kaç kat naylon ile bağlayarak çadırın bagajına yada çadırdan uzak bir ağacın biraz üst dallarına bağlamanız daha güvenli olacaktır.
Çöpleriniz dahil bir kaç kat naylon ile sarıp yine aynı şekilde uzak bir ağacın dalına bağlamanız bu tehditlerden uzak kalmanızı sağlar. Olası hatayı yaptınız, çadırın bagajına ağzı açık bir şekilde yiyecek torbasını koydunuz (bizim arkadaşın başına gelen gibi) bir de ayı gelip bunu yiyorsa, hiç bir şey yokmuş gibi sessiz sakin ve hareketsiz bir şekilde uyumaya yada hareketsiz kalmaya devam edin. Emin olun ki yiyeceği alır yada orada yer ve sonra gider. Tepki verirseniz tehdit algılar ve o zaman riskler meydana gelir.

Bunun dışında yabani köpek, çakal, tilki gibi hayvanlar zaten insanlardan korkar ve yanınıza gelmezler. Kurtlar ise sürü olduğu takdirde ayı gibi davranabilir ama yine de bu risklere girmez.

Şunu bilin ki en tehlikeli canlı insandır ve yabani hayvanlar da bunu bilir. Bu sebeple bir kaç ufak noktaya dikkat ederseniz bu tarz tehlikelere maruz kalmazsınız.


Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.