İzmir'de Gezilecek Yerler

izmir gezi yazısı
Türkiye’nin en güzel şehri denilince akla gelen ilk kent tabi ki İzmir. Bir Ege şehri olmanın tüm avantajını taşıyan İzmir gezilecek yerler konusunda inanılmaz bir zenginliğe sahip ve bu da İzmir’in yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilmesini sağlıyor.  İşte İzmir’de gezilecek yerlerden bir seçki.

Tarihi Yerler

İzmir binlerce yıllık bir tarihi geçmişe sahip, dolayısıyla Ege bölgesinin bu en ünlü ilinde umduğunuzdan çok daha fazla tarihi mekân bulunuyor. İzmir’de gezilecek tarihi yerler denilince bahsetmek gereken ilk şey ilin ev sahipliği yaptığı antik kentler.

Efes Antik Kenti

izmir gezilecek yerlerEfes Antik Kentinin tarihi M.Ö. 6000 yıllarına yani Neolitik dönem olarak adlandırılan Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanmaktadır. M.Ö. 1050 yıllarında Yunanistan’dan gelen kolonilerinde yerleşmeye başladığı liman kenti Efes, tarihi koklamak için mükemmel bir seçenek.

Doğal Güzellikler

Büyük şehir kavramının insana çağrıştırdığı beton yığınlarından oldukça uzak bir kent olan İzmir doğal güzelliklerini mükemmel olarak tanımlanabilecek denli iyi korumayı başarmış bir coğrafya. Zaten bu sayede il aynı zamanda ülkemizin en önemli tatil merkezlerinden de biri durumunda. İzmir’in doğal güzelliklerini bir yazıya sığdırmak mümkün değil, içlerinden bir kaçını sizlerle paylaşacağız.

Gölcük Yaylası

izmir-golcuk-yaylasi
İzmir’in bir yaylası bulunduğunu duyunca şaşırabilirsiniz ancak Ödemiş ilçesi sınırları içindeki Gölcük yaylası İzmir’in kesinlikle görülmesi gereken doğal güzelliklerinden biri. Adeta usta bir ressamın çizdiği resim gibi görünen yaylada mest olacağınız kesin.

İzmir Kuş Cenneti

izmir-kus-cenneti
Evet, İzmir aynı zamanda ülkemizin kuş popülasyonu açısından da önemli bir noktası zira il 220 tür kuşun bulunduğu bir kuş cennetine de sahip. Özellikle flamingoları ile ünlü olan kuş cenneti İzmir gezilerinin vazgeçilmez rotası.

Nebiler Şelalesi

izmir nebiler şelalesiİsmini bulunduğu köyden alan Nebiler Şelalesi de inanılmaz güzelliği ile tüm ziyaretçilerinin üzerinde büyüleyici bir etki bırakıyor. Tavsiyemiz bu muhteşem doğa harikasını görmeden İzmir’den ayrılmamanız.

Kemeraltı Çarşısı

kemeralti-gezilecek-yerler
Son bir tavsiyede daha bulunalım; Kemeraltı Çarşısı’nı gezerken alışveriş yapmaya mola verip bir Türk kahvesi içmeyi de unutmayın. İzmir ve alışveriş denilince istisnasız olarak herkesin aklına ilk gelen destinasyon Kemeraltı Çarşısı. Aynı zamanda tarihi bir mekân olan, birçok tarihi çeşmesi ile bilinen Kemeraltı Çarşısı alışveriş yapmak için harika bir alternatif.

İzmir gezisinden dönerken sevdiklerinize armağan götürmek isterseniz Kemeraltı Çarşısı içindeki sayısız hediyelik eşya dükkanında aradığınız her şeyi bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.


Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.