Yedi Uyuyanlar Mağarası Selçuk, Efes

yedi uyuyanlar nerede
Yedi Uyuyanlar Mağarası kendine özgü bir hikâyeyi içinde barındırır. Selçuk, Efes'te yaşamış, değişik kültürel özeliklere sahip bir topluluğun hikâyesidir. Hikâyeye göre yedi kişi krallığa ve dünyaya sırtlarını dönerler ve hikâye bunun üzerinden devam eder. Hristiyanlığın ilk zamanlarında önem kazanmış olan bu hikâye zamanla önemini yitirmiştir. Ancak İslam kültüründe Yedi Uyuyanlar Mağarası hala önemini devam ettirmektedir.

Yedi Uyuyanlar Mağarası’na Nasıl Gidilir?
Yedi Uyuyanlar Mağarası’na nasıl gidilir sorusunun yanıtı İzmir Selçuk’tan geçer. Efes’te yer alan mağaraya doğrudan ulaşan otobüsler bulunmaktadır. Yaklaşık 85 kilometre kadar mesafe yol alındıktan sonra tabelalar sizi Yedi Uyuyanlar Mağarası’na götürecektir. Kendi aracınızla da google maps yardımıyla rahatlıkla bulabilirsiniz.

Nerede Kalınır?
Yedi Uyuyanlar Mağarası'na yakın mesafedeki konaklama alanları İzmir Selçuk bölgesindedir. Bunun dışında kişisel tercihlere göre kamp yapılabilir.  Diğer yandan Selçuk içinde çok sayıda hotel, butik otel, apart gibi konaklama ihtiyacınızı giderecek işletme yer almaktadır. İdeal fiyatlarla buradan bir konaklama yeri seçebilirsiniz.

Nereleri Gezilir?
İzmir Selçuk üzerinden bu bölgeye geldiyseniz tüm gününüzü Yedi Uyuyanlar Mağarası civarında geçirebilirsiniz.  Civarda yer alan doğal güzellikleri keşfedebilir, yakınlarda yer alan doğal alanlarda zaman harcayabilirsiniz.

Selçuk Efes Yemekleri 
İzmir Efes, Selçuk bölgesinde yemek kültürü Ege Bölgesi’nin etkisi altındadır. Özellikle zeytinyağlı yemekler, zeytin, salata çeşitleri, sebze yemekleri ile ot kavurmaları ön planda olan yemeklerdir. Sütlü balık, midye dolma, kumru, kirde kebabı, sardalye buğulama gibi lezzetler etkisini Efes’te de göstermektedir. Bunun yanında bu civarda turistik geziler çok fazla olduğu için fast food tarzı yemeklerin yer aldığı restoranlara da sıkça rastlanır.

 Yedi Uyuyanlar Mağarası Selçuk, Efes

Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.