Nebiler Şelalesi Dikili, İzmir

nebiler şelalesi dikili
Doğal gezi alanlarıyla bilinen ve İzmir Dikilide’ki Nebiler Köyü’nde yer alan Nebiler Şelalesi, Aşıklar Şelalesi olarak da bilinmektedir. Bu isimle anılmasını sebebi de aşık bir çiftin hikâyesinden gelir. Günübirlik tatilcilerin sıkça geldiği bu alan, eşsiz doğal güzellikleriyle yabancı turistlerinde dikkatini çekmektedir. Civarda yer alan restoran, kamp alanları ve yürüyüş yerleriyle bu kendine özgü alanda iş stresini atabilirsiniz.

Nebiler Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?
İzmir’e bağlı olan Dikili’nin Nebiler Köyü’nde yer alan Nebiler Şelalesi’ne nasıl gidilir sorusunun yanıtı tahmin edileceği gibi dikili ve Ayvalık üzerinden gerçekleşiyor. Nebiler Köyü’ne gelindiğinde bu alanın yakınlarında aracınızı durdurmanız ve şelale alanına bir süre yürümeniz gerekiyor. Yarım kilometre kadar dere kenarından yürüdükten sonra şelaleye ulaşabilirsiniz.

Nebiler Şelalesi Yemekleri
Dikili mutfağından etkilenen Nebiler Şelalesi yemekleri içinde zengin bir mutfakla karşılaşabilirsiniz. Deniz ürünleri ve zeytin bu bölgede bolca bulunuyor. Yakın bölgede yer alan restoranda deniz mahsullerinin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca koruk şerbeti de bölgeye gelen herkesin mutlaka denemesi gereken bir lezzettir.

Nebiler Şelalesi Konaklama
Nebiler Şelalesi yakın mesafede konaklama imkânı olmasa da çevre yerlerde kalınabilir. Şelale genellikle günübirlik gezintiler için daha uygundur. Hazırlıklarınızı çevre ilçe ya da illerde konaklayacak biçimde yapabilirsiniz. Kamp sever dostlarımızı ise şelale kenarında muhteşem bir gece bekliyor.

Nebiler Şelalesi ve Çevresinde Nereleri Gezilir?
Başlı başına bir gezilecek yer olan Nebiler Şelalesinde gezilecek yerler çevredeki alanlarla beraber anılabilir. Yani Şelale’nin doğal güzelliklerini keşfettikten sonra alternatif gezi alanlarına uğrayabilirsiniz. Pitane Antik Kenti, bölgedeki en fazla ziyaret edilen yerlerden biridir. Bunun yanında Garip Adası, heyecanlı bir gezinti yapmak isteyenler için ideal olabilir. Burada hem denize girebilir, hem de manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanında Dikili civarında, Hatipler Kalesi, Nikola Manastırı, Geyikli Dede Türbesi, Botanik Bahçe, Madra Çayı, Karagöl, Yalınayak Dede Türbesi gibi alanları görebilirsiniz.

Nebiler Şelalesi Dikili Yol Tarifi

Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.