Zengin Tarihsel Yapısıyla Hasankeyf

hasankeyf foto
Batman’a bağlı Hasankeyf, tarihi ve doğal güzellikleriyle adından sıkça bahsedilen önemli yerlerden biridir. Vadi içerisinde yer alan bölge, ekonomik açıdan canlılık yaratmıştır ancak bu bölge daha çok tatilcilerin sıkça ziyaret ettiği alanlardandır. Gerçek ismi Hısn-Kayfa’dır ve kaleyi işaret eder. Cumhuriyet’in ilanından sonra ilerleyen yıllarda ismi değişikliğe uğramıştır. Hasankeyf, son zamanlarda ayrıca sular altında kalmasıyla da gündeme gelmiştir. Bölgenin popüler olmasının bir diğer nedeni tarihin eski yerleşim yerlerinden birisi olmasıdır.

Hasankeyf’e Nasıl Gidilir?
Mardin’i ziyarete gelenler Hasankeyf’e nasıl gidilir sorusuyla sıkça karşılaşır.  Minibüsle buradan önce Midyat ve daha sonra Hasankeyf’e gelinir. Ancak Batman’dan da 30-40 km mesafededir. Buradan da ulaşım son derece kolaydır. Hangi şehirden ulaşım yapmanız gerekiyorsa bunu kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Nerede Kalınır?
Bu bölgede konaklama alanları beklentileri karşılamadığı için genelde günübirlik şekilde ziyaret edilmektedir. Mardin yada Batman’da kalarak burayı ziyaret edebilirsiniz.

Nereleri Gezilir?
Tarihi dokusu son derece gelişmiş olan Hasankeyf’te gezilecek yerler size oldukça fazla seçenek sunar. Sultan Süleyman Cami, Hasankeyf Kalesi, El Rızk Cami, Küçük Saray, Kaleler, Su Yolları en çok ziyaret edilen alanlardandır. Ayrıca ören yerlerini görebilir, burada en eski yerleşim alanlarına şahit olabilirsiniz. Mezopotamya dönemine ait yerleşim alanlarına ek olarak Dicle Nehri kenarında birbirinden lezzetli yiyeceklerin yer aldığı restoranları bulabilirsiniz. Hasankeyf’e özgü lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Hasankeyf’te Ne Yenir?

Zengin mutfağa sahip Hasankeyf yemekleri içinde en beğenilen seçeneklerden bazıları: hamur işleri, yağlı et yemekleri, yöresel taş ekmeği olan Hevra şeklindedir. Ayrıca buraya geldiğinizde şeffaf bir kumaş olan cav-mebru bulabilirseniz, bunlardan sevdiklerinize götürebilirsiniz. El işi ürünler, gümüş hediyelikler de buradan geri dönerken alabileceğiniz hediyelerdendir.

Hasankeyf Yol Haritası

Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.