Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası

dilek aydın
Büyük Menderes Deltası olarak da bilinen Dilek Yarımadası genellikle turistik ziyaretlerle ve doğal güzellikleriyle adından bahsettiren bir koruma alanı ve tatil beldesidir. Her sene Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlayan bölge, doğal koruma mili parklar kapsamında değerlendirilmektedir. Aynı zamanda Türkiye’nin en güzel milli parklarından olan dilek yarımadası barındırdığı koylarıyla da yoğun ilgi çekmektedir.

27 bin 675 hektarlık alana kurulu olan Dilek Yarımadası’nın 10 bin 900 hektar kadar alanı 1966 yılında Millî park ilan edilmiş, 16 bin 690 hektarlık alanı da 1994 yılında milli park olarak kabul edilmiştir. Karşısında Yunanistan’a dahil olan Sisam adası yer alır. İçinde barındırdığı canlılar ve zengin yeşil alanıyla önemli bir bölgedir.

Dilek Yarımadası’na Nasıl Gidilir?

Aydın Kuşadası’na geldiğinizde Dilek Yarımadasına ulaşım da kolay hale gelir. Farklı ulaşım yollarıyla Aydın Kuşadası’na geldikten sonra bu alana ulaşımı sağlayan araçları kullanarak ya da özel aracınız yardımıyla da gelebilirsiniz .

Nerede Kalınır?

Dilek Yarımadası’nda günübirlik ziyarette bulunduğunuz varsayılırsa, Kuşadası bölgesinde çok sayıda pansiyon ve otelde konaklayabilirsiniz. Ayrıca isteğe göre yakın civarda kamp kurabilir doğal güzelliklerle iç içe kalabilirsiniz.

Nereleri Gezilir?

Dilek Yarımadası Milli Park içerisinde gezintinizi tamamladıktan sonra çevrede yer alan ilçeleri günübirlik gezebilir, konaklayabilirsiniz.  Örneğin Kuşadası ve civarını gezebilirsiniz. Ayrıca Dilek yarım adasının girişinde yer alan Zeus Mağarası'da Dilek Yarımadası gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Dilek Yarımadası Yemekleri   

Kuşadası bölgesinde yaygın şekilde Ege mutfağı etkisini hissedebilirsiniz. Deniz mahsulleri, farklı balık lezzetleri, salata ve zeytinyağlı yemek çeşitlerinden siz de geldiğiniz de mutlaka denemelisiniz.

Dilek Yarımadası Ulaşım

Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.