Tarihi Bursa Cumalıkızık Köyü

Bursa Cumalıkızık Köyü
Bursa’da yer alan Cumalıkızık Köyü tarihi dokusunu koruyarak bugüne kadar gelen ender köylerden biridir. Uludağ’ın kuzey eteklerinde yer alır. Bu bölgede yer alan 5 köyden biri olan Cumalıkızık,  2014 tarihinde Bursa ile Dünya Mirası olarak nitelendirilmiştir.

Nasıl Gidilir?
Türkiye içinden bu bölgeye gelmek istediğinizde önce şehirlerarası otobüslerle Bursa’ya ulaşabilir ve buradan yeniden Cumalıkızık otobüsüne binerek kolayca ulaşabilirsiniz. Bursa’dan yaklaşık yarım saat mesafe uzaklıktadır ve kolayca bulunabilir.

Nereleri Gezilir?
Osmanlı döneminin dokusunu hala hissettiren Cumalıkızık evleri kendine özgü dokusuyla dikkatleri üzerine toplar. Ayrıca pazar alanı ile şehirden sıkılanlar içi tam bir kaçış noktası niteliğinde. Burada tarihi evleri görebileceğiniz bir gezinti yapabilir, lezzetli yemeklerin olduğu restoranlarda mola verebilir, tarihi evlerde konaklayabilirsiniz. Ayrıca dar sokakların arasında yer alan pazarlardan sevdiklerinize yöresel birer hediye alabilirsiniz.

Cumalıkızık Yemekleri
Bu bölgede en meşhur Cumalıkızık yemeği serpme köy kahvaltısıdır ve her gelen misafirin mutlaka denemesi önerilir. Çeşitli lezzetlerin olduğu bu köy kahvaltısında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Dilerseniz gözlemelerin de tadına bakabilirsiniz. Köy meydanında kahvaltınızı yapabileceğiniz Mavi Boncuk ve Narlı Bahçe gibi popüler mekânlar yer alıyor. Akşam yemeği için yine yakın civarda olan restoranlarda saç kavurma ve mantıyı deneyebilirsiniz.

Tarihi Yapıları
Köyün kuruluşu yaklaşık 1300lü yıllara denk gelmektedir. Osmanlı döneminin sivil mimari örneklerini yansıtan yapılara sahiptir. Cumalıkızık tarihi yapıları içinde en çok dikkat çeken Zekiye Hatun Çeşmesi ile Etnografya Müzesi’dir Zekiye Hatun Çeşmesi, 1917 tarihinde hayrat şeklinde yapılmış çeşmedir. Beyaz mermerden yapılan çeşmenin üs kısmı silmeli ve yan kısımları da plasterlidir. Diğer yandan Cumalıkızk Etnografya Müzesi, köye ait geçmişten bugüne gelen çok sayıda eşyaya ev sahipliği yapar. Buraya gelenlerin mutlaka görmeleri gereken yerlerdendir.

Cumalıkızık Köyü Ulaşım

Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.