Behramkale Köyü Assos Antik Kenti

behramkale assos
Osmanlı döneminde kurulan Behramkale köyü, antik şehir olarak Assos içerisinde karışımıza çıkar. Behram Kale Köyü antik kent surları içinde yer alması ile büyük ilgi toplamaktadır. Yalnızca 150 tane hanesi olan bu alan 30 senedir sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Bölge her sene birçok ziyaretçiyi ağırladığından restoran ve konaklama alanları rahatlıkla bulunabiliyor. Köy manzarası, tarihi dokuyu yansıtan mimarisi ve denize olan koyu ile bu bölge bir hayli ziyaretçi topluyor.

Behramkale, Assos’a Nasıl Gidilir?
Behramkale Assos’a nasıl gidilir sorusunun yanıtı, Çanakkale ve Ayvacık ilçesiyle cevap buluyor. Köye ulaşım için öncesinde Ayvacık’a ulaşmanız ve buradan yeniden arabayla ya da otobüsle köye ulaşmanız gerekir. Otobüsle ulaşacaklar için Assos otobüsleri her saat başı Çanakkale’den kalkıyor. Elbette uçakla gelecekseniz işiniz biraz daha çetrefilli hale gelebilir. Havalimanından kent merkezine sonra kent merkezinden ilçeye ulaşılması gerekir.

Behramkale, Assos Konaklama
Behramkale,  Assos yakın mesafede konaklama alanları için köyde yer alan konaklama alanlarını kullanabileceğiniz gibi buraya günlük gezinti şeklinde gelenler için Assos ve Çanakkale içerisinde de birçok konaklama alanı yer alır. Kamp sever dostlarımız için Behramkale'ye çok yakın Kadırga Koyu'nda konaklamayı şiddetle öneririz.

Nereleri Gezilir?
Behramkale, Assos gezilecek yerler arasında tarihi mekânlar tercih edilebilir.  Hüdavendigar Cami, 14. Yüzyıla ait bir tarihi eser olarak birçok kişinin ziyaret noktalarındandır. Aynı isimle köprü de yer almakta ve Hüdavendigar Köprüsü de büyük beğeni toplamaktadır. Bunun yanında Behramkale Köyü dışında yakın çevrede çok sayıda yeri ziyaret edebilirsiniz. İster günlük ister konaklamalı şekilde çevredeki tatil alanlarını ziyaret edebilirsiniz. Assos antik kenti, Asos Limanı, Adatepe, Yeşilyurt, Apollon bu gezi alanlarından bazılarıdır.

Behramkale, Assos Yemekleri 
Behramkale, Assos’a geldiğinizde Ege mutfağı etkisini hissedersiniz. Deniz ürünleri ve zeytinyağlı yemekler ön plandadır. Siz de ziyaret alanlarınızda mutlaka taze balıkları ve salata çeşitlerini denemelisiniz.

Assos Antik Kenti Yol Tarifi


Copyright © Eski Rota - Seyahat Rehberi.